Długo oczekiwany program Mój prąd 4.0 wreszcie wystartował. Ta odsłona programu różni się jednak znacząco od poprzednich. Po raz pierwszy o dotację będziemy mogli wnioskować nawet jeśli korzystaliśmy wcześniej z dofinansowania. Mój prąd 4.0 został też rozszerzony o dodatkowe urządzenia wspomagające autokonsumpcję prądu. Dzięki temu zatrzymujemy większą część prądu, który wyprodukowała nasza instalacja fotowoltaiczna.
Zyskamy więc dodatkowe pieniądze nie tylko na samą instalację fotowoltaiczną. Oszczędności które mamy zatrzymując część prądu na miejscu bez przesyłania dalej jest dodatkowo nagrodzona. Wystarczy, że zdecydujemy się na rozszerzenie inwestycji o bank energii, bank ciepła i chłodu, a także urządzenia typu inteligentny system zarządzania energią, a otrzymamy dodatkowe pieniądze.
Kto może wnioskować o dotację?
Ciekawostką w stosunku do poprzednich wersji jest fakt, że nawet jeśli skorzystaliśmy już z wcześniejszych odsłon programu możemy odebrać kolejne pieniądze po spełnieniu warunków. Dotację otrzymamy zakupując do istniejącej instalacji bank energii, magazyn ciepła i chłodu czy inwestując w urządzenie jakim jest inteligentny system zarządzania energią. Przy czy wystarczy tylko jedna z wymienionych inwestycji, oczywiście pod warunkiem, że mamy już własny prąd.
Wniosek można składać dla inwestycji poniesionych po 01 lutego 2020roku, oczywiście przechodząc na netbilling.
Instalacja fotowoltaiczna o mocy od 2kWp do 10kWp bez dodatków wsparta jest obecnie kwotą 4 tysięcy złotych. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na połączenie inwestycji i zakup dodatkowych urządzeń zyskujemy tysiąc złotych. W takim przypadku dotacja do fotowoltaiki zamiast 4 tysięcy złotych wyniesie 5 tysięcy złotych.
Osoby, które zdecydują się na rozbudowę posiadanej instalacji o dodatkowe urządzenia wspierające autokonsumcję, mogą liczyć na dotację 2 tysięcy złotych. W tym przypadku wystarczy zakup jednego z dotowanych urządzeń.
Magazyn energii dotowany jest kwotą do 7500 złotych pod warunkiem, że ma pojemność co najmniej 2kWh. Na magazyn ciepła i chłodu możemy uzyskać zwrot w kwocie maksymalnie 5000 złotych, a za system zarządzania energią do 3000 złotych.
Logujemy się na nasze konto, a po zalogowaniu wybieramy opcję nowy wniosek. Wyskakuje nam lista do wyboru, na której zaznaczamy opcję ze środków krajowych. Po zaznaczeniu podanej opcji przeniesie nas na stronę na której wybieramy dziedzinę "ochrona klimatu i atmosfery", a w opcji program zaznaczamy "Mój prąd". Po wybraniu wszystkich danych klikamy w przycisk zapisz i przejdź do edycji.
Kolejne kroki polegają na uzupełnieniu wszystkich danych wnioskodawcy oraz informacji na temat inwestycji. Podajemy zakres i koszt poszczególnych przedsięwzięć. W kolejnej zakładce mamy podane wysokości dofinansowań. Dalej mamy oświadczenia, które musimy zaznaczyć klikając przy każdym w celu odznaczenia, że zgadzamy się i na końcu podpisujemy umowę, również poprzez zaznaczenie w odpowiednim miejscu. Ostatnim etapem jest wgranie wszystkich załączników. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, musimy tu również wgrać plik z pełnomocnictwem, o którym była mowa powyżej.
Uwaga! Przed złożeniem wniosku musimy sprawdzić czy wszystko wypełniliśmy prawidłowo i czy dodaliśmy wszystkie załączniki. Po złożeniu wniosku nie ma już możliwości edycji, dopiero ewentualna weryfikacja da nam możliwość uzupełnienia braków.
Po uzupełnieniu wszystkich danych klikamy w przycisk zapisz i waliduj. W zależności od ilości wniosków jakie napływają do urzędu potwierdzenie przyjęcia wniosku może potrwać od kilku godzin do kilku dni. Kolejnym etapem jest zmiana wniosku z przyjętego na zatwierdzony i tutaj czeka nas kolejne oczekiwanie nawet do kilku miesięcy. W momencie kiedy wniosek zostanie rozpatrywany otrzymujemy od razu informację na maila, a w razie jakiś braków, mamy kilka dni na ich uzupełnienie. Wypłata następuje najpóźniej w ciągu miesiąca od rozpatrzenia wniosku.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowościach i wydarzeniach z rynku oze zapraszamy na naszego bloga.
Zapraszamy tez do zapoznania się z artykułem o magazynach energii - kliknij w pasek poniżej.
1. Nowości Rynkowe
2. Ogłoszenia
3. Praca - Kariera w OZE
4. Wydarzenia
5. Wywiady