2022-06-15
Komentarzy: 457
Kategoria: Nowości Rynkowe
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu

Pompa ciepła jest to urządzenie, które dostosowuje się do indywidualnych potrzeb. Jest przyjazna dla środowiska i otoczenia. To urządzenie sprawdzone, dostarczające energię potrzebną do ogrzania mieszkania, domu oraz większych powierzchni. Zarówno podłogówka jak i grzejniki będą wydajnie działać przy zastosowaniu pompy ciepła.

W tym roku mogłeś zaobserwować wzrost cen gazu o 54%. Sytuacja na świecie z dostępem do surowców nie napawa optymizmem. Mimo, że tego typu ogrzewanie należy do ekologicznych to w dalszym ciągu jesteś zobligowany do płacenia wysokich rachunków. Myślałeś już nad alternatywą dla ogrzewania domu gazem? A może stoisz przed dylematem wyboru nowego sposobu ogrzewania? Gaz, pelet, olej opałowy, ogrzewanie elektryczne? Ciepło do ogrzewania domu i wody użytkowej możesz pozyskać z powietrza. Może brzmi niewiarygodnie, zwłaszcza, gdy na zewnątrz budynku mamy ujemną temperaturę. Nawet powietrze przy ujemnych temperaturach zawiera ciepło, które może efektywnie wykorzystać pompa ciepła na ogrzewanie.

Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu. Bez konieczności chodzenia do kotłowni, brudzenia się, przerzucania kilku ton węgla lub Eko groszku rocznie, czy zastanawiania się, gdzie kupić węgiel w dobrej cenie.

Mam dla Ciebie rozwiązanie. Świetną alternatywą dla paliw stałych oraz drożejącego gazu jest montaż pompy ciepła powietrze-woda. Jest to wygodne i ekologiczne rozwiązanie. Możesz cieszyć się komfortem ciepłego domu bez konieczności ciężkiej pracy w kotłowni.

Pompa ciepła jest świetną alternatywą dla innego rodzaju paliwa. Przemawia za nią wygoda, oszczędność, ekonomia, ekologia i wielofunkcyjność. Tego typu inwestycja zwraca się już po kilku latach.

Dlaczego pompa ciepła?

Pompy ciepła w ofercie Firmy N-energia są energooszczędne mają klasę efektywności energetycznej A+++

Urządzenia te są zero emisyjne. Oznacza to, że nie emitują dwutlenku węgla, szkodliwych pyłów ani zanieczyszczeń do atmosfery.

Czynnik chłodniczy, który jest zastosowany w pompach ciepła oferowanych obecnie przez nasza firmę to R32. Stosuje się go w nowoczesnych urządzeniach. Jest on przyjazny środowisku i pozwala zwiększyć efektywność urządzenia nawet o 10%.

Montaż pomp ciepła odbywa się przez wykwalifikowanych serwisantów.

Koszt eksploatacji pompy ciepła sprowadza się do przeglądów raz w roku. Urządzenia te dobrze zaprogramowane do potrzeb użytkownika są praktycznie bezobsługowe. Przegląd raz w roku zapewni Ci komfort bezawaryjnej eksploatacji. Czy wiesz, że 80% awarii pomp ciepła, można rozwiązać zdalnie za pomocą aplikacji? W przypadku ogrzewania domu gazem, do każdej awarii musisz wzywać serwisanta przez co rośnie koszt eksploatacji takiego systemu grzewczego.

Pompy ciepła można podłączyć pod kolektory, zintegrować z innym systemem grzewczym typu piec na ekogroszek lub z piecem gazowym.

Temperatura, którą jest w stanie dostarczyć nam pompa ciepła to nawet 70C przy pompach wysokotemperaturowych. Jest to świetne rozwiązanie dla budynku modernizowanego w którym znajduje się starszy typ instalacji grzewczych. Do ogrzania wody w grzejnikach potrzeba wyższej temperatury. Podłogówka potrzebuje pompy ciepła niskotemperaturowej.

Pompą ciepła możesz ogrzać małe mieszkanie, duży dom, a także dużą halę. Żywotność pomp ciepła szacuje się na poziomie 30 lat. Pompa ciepła zapewnia ciepło dla Twojego domu nawet w temperaturach -25C na zewnątrz.

Pompę ciepła możesz obsługiwać na sterowniku montowanym na ścianie lub na swoim smartfonie na dołączonej aplikacji. Aplikacja do obsługi systemu grzewczego jest prosta i intuicyjna. Możesz zmieniać temperaturę w domu, temperaturę wody użytkowej, zarządzać czasem w których godzinach pompa ciepła ma pracować dzięki czemu oszczędzasz na kosztach ogrzewania oraz włączać system chłodzenia.

Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła?

Pompa ciepła działa na zasadzie odwróconej lodówki. Lodówka zabiera ciepło ze środka i wypycha je na zewnątrz, natomiast pompa ciepła zabiera energię z zewnątrz i wpycha je do domu w postaci ciepła.  Pompa ciepła nie tylko ma za zadanie ogrzewanie domu ale również dostarczyć energię dla ciepłej wody użytkowej. Ciekawą funkcją jest wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń w upalne dni. Może stanowić substytut dla klimatyzacji w domu, zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym. Pompa ciepła może być stosowana do zasilenia ogrzewania podłogowego, grzejnikowego oraz przemysłowego. Ma bardzo szerokie zastosowanie w niemal każdym obiekcie. Warto rozważyć montaż pompy ciepła już na etapie budowy domu co pozwoli na ograniczenie kosztów budowy. Pompa ciepła nie wymaga budowy komina. Warto wspomnieć, że pompy ciepła są przyjazne środowisku i nie emitują żadnych zanieczyszczeń powietrza. Dzięki temu oddychamy czystszym i zdrowszym powietrzem.
Powietrze zasysane na zewnątrz budynku przez wentylator w pompie ciepła przekazuje swoją energię do parownika, w którym jest czynnik chłodniczy, który w stanie rozprężonym, czyli ciekłym jest zimny. Podgrzany powietrzem czynnik paruje i zmienia swój stan skupienia na gazowy. Następnie trafia do sprężarki, która podnosi jego ciśnienie i temperaturę.
Gorący czynnik trafia następnie do wymiennika ciepła, czyli do skraplacza i oddaje swoją energię do zasobnika wody. Po oddaniu energii czynnik ulega skraplaniu i ponownie przechodzi do stanu ciekłego po czym trafia do zaworu rozprężnego, który obniża jego ciśnienie. Po tym procesie czynnik ponownie kierowany jest do parownika i cały cykl się powtarza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Przy wyborze pompy ciepła należy odpowiednio dobrać wielkość/moc pompy do zapotrzebowania energetycznego naszego domu. Moc pompy będzie zależeć od metrażu budynku, ocieplenia, szczelności okien, regionu Polski, rodzaju komponentów użytych przy budowie, a nawet od ilości osób zamieszkujących budynek.
Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze jest współczynnik COP, który mówi nam czy dana pompa będzie energooszczędna. Warto również zwrócić uwagę na elementy budowy pompy.
Ważnym czynnikiem jest również zakres temperatur w których działa pompa. Należy wziąć pod uwagę, że w niektórych rejonach Polski pompa będzie musiała ogrzać dom w ekstremalnych warunkach, nawet -20C.
Należy sprawdzić czy w razie ewentualnej awarii mamy dostępny serwis od ręki i części zamienne do pompy.
Istotnym elementem jest określenie punktu biwalentnego dla pompy. Jest to temperatura, przy której pompa ciepła nie daje rady już samodzielnie ogrzać domu i potrzebuje wsparcia grzałki. Tutaj warto zwrócić uwagę czy pompa ma wbudowaną jedną mocną grzałkę czy są to grzałki trójstopniowe, które dawkują swoją moc wraz potrzebami. Będzie miało to późniejszy wpływ na zużycie energii elektrycznej.
Jaką pompę wybrać? Powietrzno-wodne pompy ciepła, powietrzne pompy ciepła, czy gruntowe pompy ciepła
Oferta pomp ciepła jest bardzo różnorodna. Wybór pompy ciepła nie jest zatem czymś oczywistym. O czym należy pamiętać i na co należy zwrócić uwagę dobierając pompę do naszego budynku?
Ważnym aspektem przy wyborze pompy ciepła jest współczynnik COP. Najwyższe współczynniki COP osiągają gruntowe pompy ciepła oraz głębinowe pompy ciepła. Natomiast koszt zakupu i instalacji takich pomp ciepła jest bardzo wysoki, przez co wydłuża nam się stopa zwrotu z inwestycji. Optymalnym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła powietrze-woda. Mają one wysoki współczynnik COP, powyżej 5 i relatywnie niskie koszty zakupu oraz montażu. Dodatkowo nie musisz wykorzystywać swojego gruntu. Gruntowe pompy ciepła zajmują dużo miejsca i nie można sadzić na ich terenie żadnych drzew i krzewów, które mogłyby uszkodzić swoim systemem korzeniowym elementy instalacji grzewczych.

Pompa ciepła SPLIT czy MONOBLOCK - jakie są różnice?

Oba urządzenia pracują w ten sam sposób. Pobierają energię z powietrza i przekazują je wodzie grzewczej w instalacji centralnego ogrzewania. Zarówno SPLIT i MONOBLOCK pracują efektywnie i wykazują podobne wydajności przy zachowaniu niskich kosztów eksploatacji. W obu przypadkach mamy możliwość ogrzania budynku, ciepłej wody użytkowej oraz wykorzystania urządzenia jako klimatyzacja.

Podstawowa różnica tkwi w budowie pompy. W skład obu urządzeń wchodzą te same komponenty, natomiast różnią się rozmieszczeniem. Pompa ciepła typu SPLIT posiada skraplacz w jednostce wewnętrznej, czyli w budynku. Pozostałe urządzenia tj. sprężarka, parownik oraz zawór rozprężny wbudowany jest w jednostce zewnętrznej. Układ chłodniczy tym sposobem jest rozdzielony na dwie jednostki, między którymi krąży czynnik chłodniczy.

Pompa ciepła typu MONOBLOCK zawiera cały układ chłodniczy w jednostce zewnętrznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pompa zabiera mniej miejsca w kotłowni. Montaż pompy ciepła jest przez to łatwiejszy i szybszy. Z uwagi na fakt, iż układ pompy typu MONOBLOCK jest hermetyczny, nie wymaga on przeprowadzania corocznych kontroli szczelności w przeciwieństwie do pompy typu SPLIT.

Te dwa rodzaje pomp ciepła są w stanie doprowadzić temperaturę wody nawet do 70C.

Niezależnie od tego czy masz u siebie w domu ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe czy mieszane, pompa ciepła jest dla Ciebie dobrym wyborem.

Warto wspomnieć, że czynnik w pompie ciepła wrze już w temperaturze -50C, dlatego też pompy ciepła są tak wydajne. COP dla naszych pomp mają współczynnik powyżej 5. (COP jest to współczynnik, który pokazuje nam, ile kW urządzenie produkuje z jednego kW energii pobranej).

Ważne jest jaki czynnik jest używany w naszej pompie. Najkorzystniejszymi są te, które są przyjazne środowisku takie jak propan oraz czynnik R32 wykorzystywany w urządzeniach nowszej generacji.

Aby zamontować gruntowe pompy ciepła potrzeba znacznie więcej czasu i skomplikowanych prac instalacyjnych. Jest to dość inwazyjna metoda dla Twojego ogrodu. Nie zawsze jest wystarczająco dużo miejsca na tego typu rozwiązanie. Powietrzne pompy ciepła wymagają zdecydowanie mniejszego nakładu pracy i finansów. 

Przy montowaniu pompy typu SPLIT instalator musi mieć uprawnienia tak zwane F-gazowe. Przy MONOBLOKACH nie ma takich wymagań, ponieważ układ jest hermetyczny.

Fotowoltaika + pompa ciepła = duet idealny

Z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że właściciele domów łącząc instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła, uzyskają idealny duet wykorzystując moc jaką dają odnawialne źródła energii. W momencie wykorzystania obu tych instalacji stajesz się niezależny energetycznie i uniezależniasz się od stale rosnących cen energii elektrycznej, węgla, gazu i pozostałych surowców. Pompa ciepła ma wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną, którą może czerpać z paneli fotowoltaicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty ogrzewania domu spadają praktycznie do zera. Twój dom staje się energooszczędny i pasywny.

Kalkulacja kosztów ogrzewania

Ile zaoszczędzisz rocznie na braku rachunku za prąd oraz braku kosztów ogrzewania? Obliczyłeś to już? Weź teraz kartkę, długopis i koniecznie to policz. Roczne koszty ogrzewania, które ponosisz mogą Cię mocno zaskoczyć. Ile będą wynosić Twoje rachunki za rok, 5 lat, 10 lat? Ekogroszek na ten moment kosztuje około 3 000 PLN za tonę i występują częste braki na składach. Przy założeniu, że spalasz 5 ton rocznie to oznacza, że wypuszczasz przez swój komin 15 000 PLN!!! Dużo – prawda? Dodaj do tego koszty energii elektrycznej i kwota może powalać na kolana.

Czy wizja posiadania pompy ciepła Cię przekonuje? Na co przeznaczysz zaoszczędzone pieniądze?

Przyjrzyjmy się uważniej ogrzewaniu na gaz

Wiesz, że w 2029 roku mają zakazać sprzedaży pieców gazowych? Wynika to zapewne z coraz większymi problemami z przyłączaniem nowych budynków do sieci. W niektórych miejscach w Polsce, nie ma już możliwości przyłączenia się do sieci gazowej.

Sprawdźmy jak wyglądają koszty ogrzewania domu gazem.

Jeden z moich klientów, który ogrzewał gazem dom, ciepłą wodę użytkową oraz korzysta z kuchenki gazowej  w ubiegłym roku zużył 24723 kWh gazu i zapłacił roczny rachunek 4802,71 PLN. W tym roku otrzymał podwyżkę cen gazu o 54% co skłoniło go do zmiany ogrzewania domu na pompę ciepła. Podwyżka w jego przypadku oznacza roczne wydatki na ogrzanie domu gazem powyżej 7 000PLN. W takim przypadku koszt pompy ciepła i fotowoltaiki uwzględniając możliwe dotację i ulgę termomodernizacyjną zwraca się już po kilku latach. Już w tym roku koszty ogrzania domu, ciepłej wody użytkowej oraz rachunku za prąd będą wynosić około 20zł miesięcznie. Chciałbyś płacić rachunki w wysokości 20zł? Brzmi dobrze - prawda?

Jak to wygląda w Twoim przypadku? O ile wzrósł Twój dotychczasowy rachunek za gaz?

Dotacje, ulgi i dofinansowania

Inwestycja może zostać dofinansowana z różnych programów wspierających odnawialne źródła energii.

Przy wymianie kotła na paliwo stałe do dyspozycji masz program "Czyste powietrze". Możesz uzyskać z niego dofinansowanie na pompę ciepła między 13 500 PLN, a 27 000 PLN i dodatkowo do 9 000 PLN, jeśli zdecydujesz się na montaż fotowoltaiki. Kwota dotacji na pompę jest uzależniona od wysokości dochodów przypadających na jednego członka rodziny.

Jeśli masz już ekologiczne źródło ciepła typu gaz i chcesz wymienić je na pompę ciepła oraz zamontować fotowoltaikę to w tym przypadku możesz skorzystać z dotacji "Mój prąd". Wówczas przysługuje Ci dotacja 5 000 PLN na fotowoltaikę oraz 5 000 PLN na pompę jako magazyn energii. Na koniec roku możesz również odliczyć ulgę termomodernizacyjną w PIT.

Jest jeszcze jedna opcja dla osób, które są w trakcie budowy energooszczędnego domu. W takim przypadku jest możliwość skorzystania z nowego programu "Moje ciepło" dedykowanego dla nowo powstałych budynków. Inwestycja w pompę ciepła może zostać wsparta kwotą 7 000 PLN. W tym przypadku nie ma możliwości odliczenia ulgi termomodernizacyjnej od podatku.

Z którego rozwiązania możesz skorzystać?

Co zyskujesz dzięki zmianie ogrzewania na pompę ciepła?

·         komfort ogrzewania – bez konieczności brudzenia się i przerzucania ton opału

·         bezpieczeństwo – brak możliwości zaczadzenia oraz brak ryzyka wybuchu

·         oszczędności – w połączeniu z fotowoltaiką możesz zapomnieć o rachunkach

·         wygoda – w każdej chwili i z każdego miejsca możesz zmienić temperaturę w domu oraz temperaturę ciepłej wody użytkowej za pomocą swojego smartfona

·         ekologiczne rozwiązanie – jesteś przyjazny środowisku i cieszysz się czystym powietrzem. Przyczyniasz się do zmniejszenia smogu w naszym kraju.  

·         wielofunkcyjne urządzenie – pompa ciepła może ogrzewać dom w zimie i chłodzić go latem oraz grzać ciepłą wodę użytkową

·         niezależne ogrzewanie dla dwóch obiegów grzewczych

·         cicha praca urządzenia dzięki nowoczesnej budowie wentylatora – jednostki zewnętrzne pomp ciepła emitują tylko 35dB (to mniej niż lodówka)

Korzyści montażu pompy ciepła z firmą N Energia

·         pomoc w uzyskaniu dofinansowania

·         niskie koszty montażu

·         gwarancja na urządzenie 5 lat – zarówno na pompę jak i na sprężarkę

·         uruchomienie pompy ciepła przez autoryzowany serwis – zyskujesz profesjonalną opiekę serwisową i gwarancyjną

·         szybki proces realizacji

·         pompy dostępne od ręki na magazynie

·         internetowy monitoring instalacji - (80% awarii pomp ciepła, można rozwiązać zdalnie bez konieczności wzywania serwisanta i ponoszenia dodatkowych kosztów)

·         roczne ubezpieczenie pompy ciepła

Pompy ciepła Kraków

Jestem Doradcą Klienta na terenie województwa Małopolskiego. Nasza firma działa na terenie całej Polski. Mamy doradców w każdym województwie.

Poznaj szczegóły naszej oferty. Wystarczy kontakt telefoniczny lub e-mail. Dobiorę pompę ciepła, która będzie odpowiednia do zapotrzebowania Twojego domu lub innego budynku oraz sporządzę dokładną wycenę instalacji. Obliczę współczynnik zapotrzebowania ciepła dla Twojego domu. Na jego podstawie dobiorę wielkość pompy ciepła.

Podoba Ci się wizja czerpania darmowej energii z powietrza? Niezależnie co Cię kieruję do zmiany ogrzewania czy jest to ekologia, oszczędności, niezależność energetyczna. Zapraszam Cię do kontaktu.

Dołącz do zadowolonych Klientów i ciesz się z oszczędności jakie daje montaż pompy ciepła.

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.